Pomoc obětem sekt a náboženského zneužívání

Podle našeho předního religionisty a také psychoterapeuta doc. PhDr. Zdeňka Vojtíška, Ph.D. takoví lidé ztrácejí naději. Že budou přijati Bohem i lidmi, na získání pozitivní energie, na smysl života. Cítí se zavrženi, jako trosky. Ztratili smysl života. Ale často ztratili i svou vlastní rodinu a sociální síť. A jim bychom rádi nabídli odbornou terapeutickou pomoc, ale i zázemí, vztahy a bezpečí.

Víte, ono se to někdy spojí. V kriminále jsme potkávali maminku dětí z kuřimské kauzy a vlastně nedokážeme odpovědět na otázku, je-li pachatelkou či obětí, přestože soudy v tom měly poměrně jasno. Dnes v médiích často propírá kauza kolem kutnohorské skupiny, kolem níž jsou i mrtví, včetně jejího vůdce. V OIKIA se často setkáváme s otázkou, jak to tedy vlastně je.

Chceme být k dispozici lidem se zkušeností s náboženskou manipulací, kteří se na nás obracejí. Od mladého muže, který si na sebe vzal řadu půjček ve prospěch jistého "křesťanského" společenství a když nechtěl, musel se vyrovnávat s pocitem viny i varováním, že tím přijde o věčný život. O tom, že nedostával najíst, nemluvě. Také on se ocitl v hledáčku policie a byl vyšetřován. Není nic neobvyklého, že v podobných náboženských skupinách je zneužívání duchovních hodnot na denním pořádku a dotýká se tak samých základů lidské důstojnosti i osobnosti. "Když jsem něco provedla, říkali mi rodiče, že tím připravuji o požehnání celou rodinu", pověděla nedávno jedna naše klientka. Ta věta je prostě strašlivá…

Rádi bychom jimi dalším nabídli domov OIKIA s bezpečnými vztahy a zprostředkovali odbornou pomoc realizovanou odborníky. Psychoterapii i sociální terapii. Prostě profesionální práci se vším všudy. Ptáte se, proč je prostě nepřivedeme do církve? Prostě proto, že by se tam až příliš často potkávali s náznaky toho, co  v krystalické podobě zažili a co jim poničilo život. Ani v tom nejsme sami. Vážíme si například podpory a konzultací předního českého religionisty a také kolegy psychoterapeuta doc. Zdeňka Vojtíška.