Úsvit společného projektu v Bělušicích

19.10.2023
V Bělušicích vznikne multidisciplinární tým odborníků v čele se speciálním pedagogem, jehož součástí bude kaplan, ale také zástupci mosteckého střediska PMS a také OIKIA.

S místopředsedkyní Renatou Balcarovou jsme navštívili bělušickou věznici. Je v malebné krajině Českého středohoří, pár kilometrů od Mostu. Přijal nás tamní ředitel plk. Mgr. Ondřej Kroupa, MBA se svým prvním zástupcem plk. Mgr. Vladimírem Benešem. 

Neztráceli jsme čas a rychle jsme se domluvili na podmínkách spolupráce. V Bělušicích vznikne multidisciplinární tým odborníků v čele se speciálním pedagogem, jehož součástí bude kaplan, ale také zástupci mosteckého střediska Probační a mediační služby a také OIKIA. Takový projekt je v historii české penologie vpravdě pionýrský. Společně půjdeme do přípravy na propuštění a k soudu s konkrétními odsouzenými, společně budeme diskutovat o možných rizicích a plánovat individuální program klientů na výstupním oddělení tak, abychom v případě podmíněného propuštění případná nebezpečí eliminovali. Společně s kolegy a konkrétním vězněm nastavíme podmínky, s nimiž půjdeme před soud.

Znovu jsme se s Renatou přesvědčili, že vězeňská služba má skutečné odborníky, kteří jsou naprosto v obraze a přesto se nebojí jít s kůží na trh. Pan ředitel Kroupa je bělušický patriot. Do věznice nastoupil v roce 2001 jako speciální pedagog a prošel od středních manažerských pozic v oddělení výkonu trestu až k té nejvyšší.

Bělušice jsem za svého působení v managementu VS ČR vnímal jako "béčkový" až "céčkový" kriminál. Nepříliš čistý a vlastně dost nezajímavý. Ale už první pohled za bránu ukázal, že je všechno jinak. Opravené ubytovny, pořádek. Ano, je to důležité. Ale podstatnější je dojem z lidí. Od prvních strážných na bráně až po dozorce a jejich nadřízené byli všichni milí, usměvaví a vstřícní.

Jsou zvyklí spolupracovat s neziskovými organizacemi a hledat cesty tam, kde to není úplně jednoduché. Tak třeba v umění. V Bělušicích prostě na každém kroku narážíte na obrazy i jiné instalace. A nejen to. Odsouzení jsou pod vedením umělců zvenčí nacvičit divadelní představení a provést je před svými rodinami i zaměstnanci. A také – ve skutečném pražském divadle.

Pozitivní atmosféru Bělušic vlastně potvrdil i náš potenciální klient, s nímž jsme se na závěr bělušické návštěvy sešli. Ne, že by si na nic nestěžoval. Ale ani slovem na vězeňský personál. To pro nás bylo milé zjištění. OIKIA by ráda byla pro vězeňské profesionály partnerem a pokusila se vykrýt pole tam, kde jim nezbývá tolik času a prostoru, kolik by si sami představovali. A když zjistíme, že máme vlastně společný cíl – nastavit práci s vězněm tak, aby byl na případné podmíněné propuštění po dlouhodobém trestu odnětí svobody připraven, je to skvělé. Jen tak totiž nebude za branou věznice překvapen a jeho zapojení do běžného života bude snazší.