Pracovní setkání s penologickými odborníky

05.10.2023

Na přátelském pracovním rozhovoru jsme se na půdě Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR setkali s hlavním psychologem VS ČR PhDr. Václavem Jiřičkou, Ph.D. a velmi zkušenou penitenciární psycholožkou PhDr. Soňou Haluzovou.

Oba jsou pro nás velmi inspirativní a obou si velmi vážíme. Jsou otevření sledování i zavádění nových trendů v penologické praxi, znají české věznice a mají nemalé zkušenosti i z evropské praxe. I když jsou zkušenými profesionály, nepřišli o nadšení ani zájem o své klienty i kolegy. Posuďte sami třeba v rozhovoru na idnes.cz.

Řeč byla o specifikách výkonu výjimečných a doživotních trestů odnětí svobody, využívání standardizovaných přístupů programů zacházení a také jsme si vyměnili jsme z konkrétních věznic.

Rozhodli jsme se, že další větví rozvoje práce OIKIA bude nabídka psychoterapeutických aktivit pro odsouzené k dlouhodobým trestům pilotně v jedné konkrétní věznici. Začneme s individuálními rozhovory a pokusíme se, pokud o to bude ze strany vězněných i zaměstnanců zájem, pokračovat i v terapii skupinové.

Čas a výsledky ukážou, zda touto cestou půjdeme i v nabídce dalším věznicím. Je to možná jen kapka v moři, ovšem rádi bychom pomohli také přetíženým zaměstnancům věznic v jejich náročné práci.

Tak nám, prosím, držte palce.