Na severu Čech

04.05.2024

První květnový pracovní den byl pro OIKIA nabitý událostmi. Zahajujeme spolupráci s dalšími dvěma věznicemi.

Věznice Rýnovice
Věznice Rýnovice

Začali jsme jej hned zrána schůzkou s vedením Věznice Rýnovice. S panem ředitelem plk. Mgr. Petrem Veselým, jeho prvním zástupcem plk. Ing. Petrem Wendlerem a vedoucím oddělení výkonu trestu mjr. Mgr. Petrem Mikulou jsme našli společnou řeč. Informovali jsme je o aktivitách spolku a našich záměrech v Rýnovicích. Společně jsme nastavili obrysy spolupráce a zdá se, že nic nebrání jejímu úspěšnému rozjezdu.

Poté jsme se přesunuli za vedoucí jabloneckého střediska Probační a mediační služby ČR Mgr. Hanou Ramseidlovou jsme si povídali o práci na případové konferenci, probíhající ve Věznici Bělušice a také jsme naplánovali kooperaci na první kauze konkrétního odsouzeného. 

Vazební věznice Liberec
Vazební věznice Liberec

Liberec je od Jablonce pár kilometrů. Přijal nás tam ředitel vazební věznice plk. Mgr. Jan Hladík, s nímž jsme první nástin možností probrali už na dubnové členské schůzi Vězeňské duchovenské péče. A tak nám zbývalo jen dotáhnout detaily. V doprovodu prvního muže věznice jsme si prohlédli oddělení pro trvale pracovně nezařaditelné ve věznici se zvýšenou ostrahou a také ve vysokém stupni zabezpečení věznice s ostrahou. Jejich obyvatelům jsme nabídli, jak by mohla vypadat naše skupinová práce a zjistili jsme, že si budeme mít co říci. Podrobnosti jsme pak doladili i s prvním zástupcem ředitele plk. Bc. Milanem Trakalem a vedoucím oddělení výkonu vazby a trestu mjr. Bc. Lukáš Tešnar. Ten byl shodou okolností ve své funkci první pracovní den. Přejeme hodně sil, moudrosti a vytrvalosti, pane majore. Začneme s měsíční frekvencí a pokusíme se najít v regionu spolupracovníky, abychom mohli nabídku brzy rozšířit a být tak pomocí nejen klientům, ale i zaměstnancům věznice. 

Lukáš Tešnar, Václav Mitáš, Renata Balcarová a Jan Hladík
Lukáš Tešnar, Václav Mitáš, Renata Balcarová a Jan Hladík