Na Moravě podruhé

24.04.2024

Druhou cestu po moravských věznicích jsme začali už v neděli ve letovickém sboru Církve bratrské – ELIM

Mezi dlouholetými přáteli nám bylo skvěle. Mimo bohoslužby a povídání o práci OIKIA jsme si prohlédli i zázemí nízkoprahového centra, sloužícího letovickým k aktivitám pro bezmála sedmitisícové město.

Pondělí jsme strávili v Karviné a začali jsme trochu netradičně: setkáním s odbornými zaměstnanci oddělení výkonu trestu. Živě se zajímali o práci spolku a také o program pro odsouzené k doživotnímu trestu, s nimiž mají bohaté zkušenosti. Vždyť Karviné byla po Mírovu a Valdicích teprve třetí věznicí, kam byli umisťováni. Setkali jsme se i s nově pověřeným prvním zástupcem ředitele plk. Mgr. Martinem Bisem a vedoucím oddělení výkonu trestu mjr. Bc. Petrem Piskořem. A pak už patřil náš čas klientům. Po individuálních rozhovorech jsme mohli poprvé realizovat i skupinovou komunitu s trvale pracovně nezařaditelnými odsouzenými ve věznici se zvýšenou ostrahou i vysokém stupni zabezpečení věznice s ostrahou. 

Úterý znovu patřilo Mírovu. I tam se cítíme jako doma a po setkání s vedením věznice vnímáme, že se pomalu stáváme součástí práce s vězněnými. A co víc – objevujeme nové spolupracovníky: na Mírově s námi byli přátelé ze šumperského sboru Církve bratrské vikář Viktor Kouřil a Petra Horáčková. Moc vám děkujeme za spolupráci a těšíme se, že bude pokračovat!